Проєкт «Пам’ять та турбота», який реалізовувався на території Миколаївської області протягом 2020-2021, спрямований на допомогу бранцям-жертвам нацистських концтаборів, вийшов на завершальний етап.
Івана Мазуру вивезли до Німеччини у п’ятнадцятирічному віці. Вже там, з трудового табору, чоловіка перевезли до концтабору.
«Півтора роки пробув в Аушвиці, коли наші стали підходити, нас переправили в концтабір Бухенвальд. Закинули по 60 людей у вагони з-під вапняку. І коли вже вивантажувалися, то половину залишили, а половину ввели та вишукували», – розповів Іван Мазура.
За підрахунками обласної організації колишніх жертв-бранців нацизму, на кінець 2020 року таких людей на Миколаївщині 205. За словами голови обласної організації жертв-бранців нацизму Миколи Прядка, 187 з них проживають у Миколаєві.
«По відношенні до нашої категорії людей здійснювалась гуманітарна, матеріальна допомога, продуктами допомагали. Частині наших людей допомогли з благоустроєм побутових умов, житла тощо», – сказав Микола Прядко.
Минулого року благодійна організація «Ініціатива заради життя» виграла грант від німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». На грант виділили 25 тис. євро.
«На програмні кошти було роздано близько 400 комплектів гуманітарної допомоги. Було проведено розважально-освітні заходи. Також відремонтовано 12 приміщень, які були адаптовані під потреби маломобільних представників категорії», – розповів керівник напрямку культури ВБО «Ініціатива заради життя» Валерій Чернявський.
Інформацію та статистику щодо жертв-бранців нацизму по області волонтери зконцентрували в тематичному буклеті.
Зі слів Валерія Чернявського, Миколаїв є єдиним обласним центром, в якому відсутня меморіалізація жертв-бранців нацизму
«Немає ані скульптурної композиції цієї категорії населення, ані будь-якого іншого об’єкту у нашому міському просторі, який фактично увіковічнює пам’ять цих людей», – сказав Валерій Чернявський.
Єдина згадка про примусовий вивіз людей до Німеччини в місті – це меморіальна табличка на будівлі колишнього спиртзаводу, де йдеться про 25 512 вивезених уродженців Миколаївщини.